Udržitelná svatba, eko, zero-waste, nebo také slow wedding. To vše jsou pojmy, které se snaží vystihnout uvědomělý a ohleduplný přístup k organizaci svateb. Ti, kteří takové přístupy vyznávají, věří, že uspořádat veselku jde i s ohledem na planetu – tak, aby dopad na životní prostředí byl co možná nejmenší. A jde? To víte, že jo!
Udržitelná svatba, jak na ni?
rady a tipy
7.11.2021
Květiny
Z hlediska udržitelnosti by bylo nejvhodnější použít jakékoliv umělé květiny, které najdou další využití. Pokud ale trváte na čerstvých, pro parádu není nutné chodit daleko. Sáhněte po sezónních kráskách a po těch, které rostou u nás. Můžete se také obrátit na květinové ateliéry, které si pěstují květiny sami. Udržitelnému květinaření se věnují třeba Kytky od potoka, to to KVETE nebo květinářství Papavera. I na Statku Ledkov ladí floristiku s přírodou. Respektují způsob, jakým to matka příroda zařídila, a proto zde seženete především sezónní květinovou výzdobu.
Další variantou může být volba suchých květin, a že začínají být v módě!
Tip #1:
Část květinové výzdoby nahraďte květinami v květináči. Ať už těmi, které si odnesete zpět domů nebo těmi, které využijete například formou výslužky hostům. Ke každé jmenovce na stole můžete postavit malý květináček s kytičkou, kterou si svatebčané odnesou namísto výslužky. A výzdobu na stoly máte vyřešenou!
Tip #2:
Ne všechny čerstvé květiny, které jste měli na svatbě, je nutné vyhodit – některé kousky vypadají stylově, i když uschnou. Třeba po takovém suchém eukalyptu nebo bodláčí může být sháňka!
Výzdoba
Pro planetu je nejméně bolestivé, pokud si veškerou výbavu zapůjčíte z půjčovny, kde ji nadále využijí na dalších akcích, nebo vám výzdobu zajistí svatební koordinátorky a agentury, které s ní naloží stejně tak. Další přijatelnou variantou je zakoupit ji z druhé ruky/vyrobit a následně prodat.
Tip #1:
Vyrobené lapače snů můžete opatřit jmenovkami s tím, že si je hosté na konci dne rozeberou opět namísto výslužek. Stejně tak potěší již zmíněné květiny v květináčcích.
Tip #2:
Namísto konfet využijte k házení suché květy nebo lístky. Rýže je také věrnou volbou, ale z výstřihu a účesu se doluje daleko hůř.
TIp #3:
Pozvánky nebo menu můžete nechat natisknout na recyklovaný papír, který má v sobě semínka a který si následně mohou hosté zasadit.
Svatebnímu oznámení a jiným tiskovinám na ručně vyrobeném semínkovém papíru se věnuje např. Leona z Nech lásku vyrůst. Další inspiraci můžete načerpat také z následujících přednášek ze svatebního veletrhu Svatbárium:
Šaty
Že šaty z Alíku nebudou to pravé ořechové už asi víte, ale bavíme-li se také o podpoření nějakého férového trhu práce, potom se můžete poohlédnout například po půjčovnách, které mají šaty výhradně od českých švadlen nebo si je nechat ušít přímo od české návrhářky. Nezapomeňte, že je důležité přemýšlet nejenom nad tím, kdo šaty šije – tedy jestli jsou jeho pracovní podmínky férové a jestli je za svou práci dostatečně ohodnocen, ale také z jakého materiálu jsou šaty ušité.
Půjčovnou, která si zakládá na udržitelnosti, jsou například Férovky. Šaty od nich si můžete zároveň koupit, nechat si je ušít přímo na zakázku a zanechat je v půjčovně pro další nevěsty anebo jen zapůjčit a vrátit.
Mezi ekologicky smýšlející návrhářky a studia patří například Hana Prchalová (TO.GET.HER), kde nejenom, že si zakládají na přírodních a certifikovaných materiálech, ale také vám šaty upcyklují (třeba přešijí ty po mamince). Zastánkyní slow fashion je také návrhářka Lucie Komárková, která odebírá látky jen od lokálních dodavatelů. Také Monika Mongol a Lenka Vacková se specializují hlavně na udržitelný přístup v módě a pečlivě vybírají své materiály. Sobje upřednostňují lokální a recyklované materiály, upcyklaci a bezezbytkové módě se věnuje Mimi Lan Nguyen – La Femme Mimi, na Slovensku je to pak třeba udržitelně smýšlející studio Yoora.
Tip #1:
Pokud zvažujete, že byste šaty vynosily i na jiné příležitosti než jenom na svatbu, zvažte dvojdílné modely, jinou než bílou barvu a minimalistický design a materiál šatů - ten jistě unosíte více než třeba šaty z tuhého šifónu.
Tip #2:
Olíbenou variantou bývá také forma upcyklace. Blogerka Becca si například nechala upravit svatební šaty po babičce. To je teprve story, že?
a její upcyklované šaty po babičce
„Keď sa na to takto pozerám, môj výber šiat nemohol byť lepší, prirodzenejší či osudovejší.“
Jídlo
Klaďte důraz na to, aby cateringová firma využívala lokální a sezónní potraviny, případně potraviny v bio kvalitě. Když přemýšlíte nad dopadem vašeho svatebního menu na planetu, jistě vám přijde na mysl možnost vegetariánského nebo veganského cateringu. Takový nabízí např. firmy Bis.tro (především střední Čechy), Caterinc (z Prahy), Green Leaves (Brno a celá ČR), Zelí Belí (Praha a okolí), Jezinky z bezinky (České Budějovice a celá ČR), ZeměDar (střední a jižní Čechy), Fresherie Bistro (z Prahy), Katering (východní Čechy), Zdravě (z Prahy), Black Kale (z Ostravy), AZ Catering (z Plzně), Prašád (ze Zlína), kRAWka (z Plzně), Le Fleur (z Brna), Kröner (z Olomouce), Bájomlska (z Brna), Forky´s (Praha, Brno), a pokud chcete příchuť exotiky k tomu tak Ethnocatering (z Prahy). Některé ze zmíněných vám nabídnou také kompletní raw nebo zero-waste cateringové služby.
Se sladkým veganským barem se můžete obrátit na Meg Dobroty (Brno), Electra Bakery (Uherské Hradiště), Tři ocásci (Brno), Momo Veg Café (Praha) nebo třeba Nebeské dortíčky (Brno), z výše zmíněných se zaměřuje na sladké také catering Bis.tro, Green Leaves, Ethnocatering, Jezinky z bezinky, Fresherie Bistro, Zdravě, Kröner, Bájomlska, a možná i další.
zajímavý příběh má za sebou
Ethnocatering
Kuchařky jsou migrantky, které z různých důvodů přišly hledat nový domov do Česka. Ethnocatering jim poskytuje férovou práci, která jim pomáhá se mimo jiné integrovat do společnosti.
Nádobí
Zvolte zapůjčené nádobí namísto jednorázového. Pokud je přeci jen jednorázové nezbytné, volte kompostovatelné materiály – vyhněte se plastům a snažte se odpad co nejméně minimalizovat.
Tip #1:
Opatřete každému skleničku nebo půllitr jejich jménem. Budou si ji hrdě hlídat.
Tip #2:
To by bylo, aby na svatbě nezbylo nějaké jídlo. Pokud na svatbě hosté přespávají, můžete je poprosit, aby přibalili do kufříku vlastní dózu. Druhý den jim tak můžete bez výčitek a zbytečných krabiček nabalíkovat oběd domů.
Svatební dary
Tady by měl jít materialismus stranou. Pokud nechcete skončit s několika kuchyňskými spotřebičemi, pro které nenajdete využití nebo knihami hlásající rady do manželství, na které se bude prášit, dejte dohromady seznam toho, co byste si od hostů přáli.
Tip #1:
Co takhle požádat hosty, aby vás namísto materialistických nezbytností do domácnosti obdarovali dárkovým poukazem na nějaký zážitek? Případně si můžete přát také dary z druhé ruky nebo dárky vyrobené.
Doprava
Pokud se hosté dopravují auty, poproste je, aby využili spolujízdy a obsadili co nejvíce volných míst. Další možností, zejména ve velkých městech, kde není snadné zaparkovat, je využít také svozový svatební autobus. Ozkoušeno!
Namísto zdlouhavého přejíždění také zvažte možnost uspořádat svatební obřad i hostinu na jednom místě.
Dodavatelé
Kdybyste to chtěli promýšlet do puntíku – poptávejte takové dodavatele, kteří za vámi nemusí jezdit přes půlku republiky, kteří například používají produkty šetrné k životnímu prostředí, netestované na zvířatech (v případě kadeřnice a vizážistky), kteří využívají sezónních a lokálních produktů, podporují lokální tvůrce, apod.
A pokud to chcete mít ťip ťop
Pokud byste se rádi svěřili do rukou profesionálů, kteří se konceptu udržitelných svateb věnují, můžete oslovit holky z následujících svatebních agentur:
Další užitečné odkazy
- Háta Derner mluví o tom, jak uspořádat bezobalovou zero-waste svatbu
- Bětka a Míra a jejich udržitelná svatba ve stodole
- Holky z Wedding Factory přináší 7 tipů jak na ekologickou, zero-waste svatbu
- Svatební agentura Láskočas a jejich článek s několika kroky k udržitelnější svatbě
- Magazín Slowfemme přichází s tématem svatebních šatů a udržitelnosti
- Nech lásku vyrůst a téma udržitelné svatby a semínkových svatebních tiskovin
Chybí tu
něco?
...něco, co by stálo za zmínku? Napadá vás nějaký dodavatel, který se věnuje konceptu udržitelné svatby? Budu moc ráda, pokud mi o něm dáte vědět, ráda ho doplním.