MENU

Jestli bychom teď zvládli

zorganizovat svatbu?

Asi ano, ale... vážně nechceme! Jestli něco, tak jsme si odnesli opravdu velkou úctu ke všem koordinátorkám, protože dokud si tohle povolání sami nezkusíte, tak nevěříte. Takže jaký to je, zařizovat si svatbu na vlastní pěst?

Už od začátku jsme věděli, že to chceme celé pojmout trochu punkově – natolik jsme si věřili, že jsme schopní s našimi zkušenostmi a kontakty z branže zorganizovat si to celé sami, že jsme zarezervovali místo, kde se svatby běžně nepořádají. Ha!

Dokonale splňovalo naše požadavky – chtěli jsme něco se zahradou, mokrou variantou (vnitřním prostorem, kam se vejde až 90 lidí), s možností ubytování a vlastního alkoholu. Také jsme odmítali zábavu zabalit ve 22 hod. Tím vším jsme eliminovali 99 % svatebních resortů v našem okolí a rozhodli se jít do jednoho staršího hostince kousek u nás za humny – do Vila Louka v Trnobranech u Liběšic. Kouzelný místo, cena přijatelná, jen si tam vše musíte zařídit sami. Nezařizujete tak jenom fotografa, kameramana, vizážistku, květinářku, prstýnky, zvlášť catering a sladký bar, ale také půjčovnu svatebního nábytku, zapůjčení nádobí a veškerý personál. Je třeba zahrát si také na uklízečku a doplňovat zásoby na toaletách, převléci po hostech ložní prádlo nebo dokoupit docházející zásoby.

Letos nám jeden můj ženich řekl (díky, Aleši!):

"Když si to spočítáte, každá minuta na svatbě stojí stovky, tisíce. To si pak rozmyslíte, jak ten čas hodláte strávit."

Šmarjá pano, do čeho jsme se to pustili? To mi začalo docházet asi tak měsíc před svatbou. Že to sice máme na míru, ale jsme z toho na palici. Že ten den opravdu nechci řešit, jestli došlo mýdlo na záchodě nebo že se v kuchyni ucpal odpad.

No nic, všechno se nám nakonec nějak podařilo zařídit – s velkou pomocí našich nejbližších, a my jim za to hrozně moc děkujeme, a také s pomocí Šárky, naší koordinátorky. Počasí vyšlo jak z katalogu, všechno šlapalo jak hodinky, nikdo se nenakazil covidem. Slzičky tekly proudem, na parketu to jelo do půl 5 do rána a díky celé téhle velké párty se nám podařilo stmelit rodiny. Tak jsme to vlastně chtěli.

Jenže za tu cenu, že jsme tři dny nespali. Takže jestli vám můžeme tu cestu trochu usnadnit, tak tady je pár rad.

#1: Vezměte si k sobě Šárku!

Přemýšleli jste někdy, kolik všemožných dotazů přistane ve svatební den nevěstě a ženichovi? „Kde jsou vývazky pro svatebčany?“, „Kdy máme naservírovat sladký bar?“, „Jsou někde připravené peníze pro vizážistku?“, „Kde jsou občanky pro matrikářku?“, a to jsme teprve na začátku dne.

Každý by měl mít na svatbě svou Šárku. Díky ní jsme byli většiny dotazů ušetřeni a neměli u obřadu hlavu jako medicimbal. Děkujeme! :)

| Šárka u našeho svatebního karavanu instruuje Luboše.

#2: Vizážistku nenechte sedět doma!

Nemá smysl šetřit na vizáži. Můžete mít skvělého fotografa, ale pokud se sama sobě nebudete na těch několika stovkách fotek líbit, tahle investice přišla vniveč.

A taky se samozřejmě ujistěte, že se v účesu a s líčením budete cítit ve své kůži - zkouška vizáže nutná!

| Mně se o vizáž postarala moje šikovná švagrová Lucka Králíčková. Luci, děkuji!

#3: Kdo říká, že kytici musíte házet?

Pokud máte mezi nezadanými svatebčankami spíše sabotérky než horlivé chytačky, nemá smysl kytici házet. Raději si připravte alternativní variantu (např. stříhání stuh kytice), kdy kytku aktivně nechytají, ale spíše „na ně zbyde“. To i sabotérky zvládnou přijmout. x)

#4: Přiberte do party DJ

Nic nezajistí dobrou zábavu jako dobrý DJ a moderátor v jednom. Za DJským pultíkem musí zkrátka stát někdo, kdo reaguje na podněty z publika a dokáže odhadnout, které pecky zvednou svatebčany ze židle. U nás po tom, co kapela odfrčela domů, nebyl nikdo, kdo by to za tím koutkem šéfoval a byla to škoda.

A že se nevyplatí pouštět hudbu přes playlist, to asi nebudu první, kdo vám to zmiňuje. Každý si bude chtít – třeba i v půlce písničky – přepínat na svou oblíbenou.

0 hostů
0 měsíců plánování
0 oslovených fotografů
0 míchaných drinků
0 litrů piva
0 svatebních koláčků

#5: A tam byla nějaká fotokniha?

Pokud máte na svatbě Instax a fotoknihu, nezapomeňte na to svatebčany upozornit, klidně několikrát. My na to zapomněli a teď nás mrzí, že máme jen pár památečních – asi tak od čtvrtiny svatebčanů – kteří o fotoknihu pravděpodobně náhodou „zakopli“, když šli zrovna kolem. Ti ostatní o ní neměli ani tušení.

#6: Aby se hosté nenudili...

Svatební hry na večer... za těch několik desítek svateb, které máme za sebou, jsme si už stihli vytipovat favority. A protože Luboš si už s tímhle jednou dal práci, přidávám vám sem odkaz na jeho blogový příspěvek, kde zmiňuje 3 nejlepší svatební hry (očima svatebního kameramana).

| momentka ze hry rok s novomanželi

#7: Z tohohle programu spadne svatebčanům brada!

SDE ("Same Day Edit") je video ze svatby doručené ještě ten samý den - jako večerní show! Zatímco kameramani pobíhají na svatbě a sbírají ty nejlepší záběry, jeden střihač sedí opodál a dává dohromady video z celého dne. Všichni se pak cítí jako hvězdy celého večera, když se vidí na velkém plátně.

V Americe byste na tuhle specialitku narazili na svatbách častěji, v Čechách to, pokud vím, asi moc lidí nedělá. Takže jak tomu u Luby bývá, tak se toho musel ujmout. Pokud byste tedy o takovou show měli zájem, směřujte to na mého šikovného manžela.

| z večerního promítání

#8: Ale, méně (programu) je někdy více

S programem to ale nepřepískněte. Je samozřejmě pruda, když se hosté na svatbě nudí, ale ještě větší pruda je, když nestihnete s těmi, kteří si to s vámi přijeli užít, prohodit slovo. A že se to už jenom při počtu 50+ hostů stává dost často.

Já nestihla třetinu z rodiny ani pořádně pozdravit, a to jsme měli obřad celkem brzy - ve 12:30.

#9: Aby to planetu tolik nebolelo

A v neposlední řadě beru jako povinnost (svého vnitřně nakloněného ekologa :D) upozornit na to, kolik taková svatba vytvoří odpadu. Pokud by vás víc zajímal koncept udržitelné svatby, tedy takové, která je ohleduplná k životnímu prostředí, můžete se přesunout na následující článek:

Tak to by bylo. Několik dalších záběrů a fotek můžete najít ještě na mém Instagramu, najdete je uložené ve výběru a přeju Vám, ať si plánování svatby užíváte! 🙂 #cestajecíl

CLOSE