MENU

Listopad 2019… Přijíždíme do města Taichung na severu Taiwanu, kde se máme setkat se Silvií a EJjem v jejich malé fair trade kavárně v centru města. Máme na plánu párové focení a natáčení, ale Luba se tradičně nejvíc těší na to kafe (na Taiwanu sice narazíte na výborný čaj na každém rohu, s kávou už to taková lambáda není). Taky se těšíme, až zjistíme něco o tamních svatebních tradicích – Silvie je totiž svatební koordinátorka. Následující okénko do svatebního světa, které vám přináším, mám buď přímo od Silvie anebo z toho, co jsem vypatrála na internetu. Výborně o těhle tématech také bloguje Gabriela Sun na svém blogu Formosan Stories. Gabriela je Češka, která si vzala Taiwance a vtipně líčí veškerá úskalí, se kterými se cizinec na Taiwanu může setkat. Několik pasáží jsem převzala také od ní.

Datum svatby? Vybere ho za vás věštec, podle data narození

Kdo má rád teplo, ocenil by na Taiwanu 32 stupňů ve stínu v létě, a krásných 13 v prosinci. Nejen kvůli počasí ovšem běží svatební sezóna po celý rok. Novomanželé si totiž nechávají vhodné termíny (ty, které jim přinesou štěstí) doporučit na základě výpočtů podle jejich dat narození.

fortune-teller-taiwan-vestec-taiwan-taiwanska-svatba-tradice.cnn.com

Je tu ale jeden měsíc v roce, který je silně nepopulární – Ghost Month, který podle čínského lunárního kalendáře připadá na přelom srpna a září. Taiwanci věří, že během tohoto období vstupují do našeho světa duše zemřelých a tak není radno si s nimi zahrávat. Svatba v tomhle měsíci nepřináší štěstí, stejně tak by se lidé měli vyvarovat navazování nových vztahů (nevydrží dlouho) nebo se naopak rozcházet (mohli byste tak podnítit sebevražedné myšlenky!).

Image credit: CNN.com

Obřad? U tradiční svatby těžko, ale pokud chcete, naspořte

Svatební obřad nebývá na Taiwanu součástí svatebního dne tak jako u nás. Hlavní náplní je svatební banket (hostina), kterého se účastní celá rodina, přátelé, známí (většinou několik stovek lidí). Některé páry, zejména ty smíšené, někdy přistupují k západnímu pojetí svatby a za realizaci obřadu během svatebního dne si připlácí. A prý to není úplně málo.

Stoly jsou u svatebního banketu kruhové, odráží tak tradiční taiwanské stolování, kdy několik lidí sdílí pokrmy u jednoho stolu. Střední část se otáčí a tak si každý může nabrat podle svého. Nejdřív se mi tahle myšlenka hrozně líbila, ale má to i své mouchy. Než se to k vám dotočí, hrozí, že na vás zbyde leda tak omastek na talíři. x)

Image credit: Blog.weddingday.com

Mít na svatbě cizince je pocta

Taiwanci často vzhlíží k cizincům s přehnaným obdivem, mít tedy na svatbě cizince je velká pocta, stejně tak třeba jako mít ho na pohřbu. Pohřby jsou vůbec kulturní lahůdky, na ty si rodiny dokonce najímají profesionální herce, kteří na pohřbu truchlí, nebo dokonce striptérky (logické vysvětlení pro to, jak tahle tradice mohla vzniknout, opravdu nemám, neptejte se).

Bez poděkování ke svatební hostině nelez!

V den svatby se novomanželé dostaví do domu svých rodičů, aby jim poděkovali za všechny oběti, které jim v životě přinesli. Často je pak součástí téhle návštěvy také čajový rituál (servírování čaje návštěvě je odedávna spojeno s projevem respektu). Novomanželé, klečící na zemi, servírují čaj svým rodičům a děkují jim. Pokud kouknete na některá svatební videa, bývají právě tyhle chvíle nejvíc emotivní. Třeba tady jedno takové:

Han a Crystal | svatební video

CREDIT:

Forevermine Films

Představa krásy? S opálenou pletí a boky jako Kim Kardashian tady nepochodíte.

Že jste vždy krásně opálené a pyšníte se fitness postavou s ženskými tvary? To byste na Taiwanu moc neuspěly. Beauty standardy jsou na Taiwanu opravdu vysoké. Jejich představa krásy se točí kolem sněhově bílé pleti, úzké čelisti, mandlových očí a drobných růžových rtů. Jakékoliv nedokonalosti na pleti jsou nežádoucí, ale nebojte se, je zde hodně plastických chirurgů, kteří vám s případnými nedokonalostmi pomohou. Operace horních víček, zmenšení čelisti, laserové ošetření pleti, jede to tu ve velkém (ačkoliv stále ne tak moc jako třeba v Koreji). V rámci tělesných proporcí jsou pak preferovány dívčí tvary, ty ženské zrovna in nejsou. Se všemi těmihle nároky je jasné, že bez silné retuše se svatební fotky prostě neobjedou (a někdy se to zkrátka trochu přežene, viz dále).

taiwanese-bride-pinterest-taiwanska-svatba-tradice-judy-jasmine

Aby Asiatky dosáhly sněhobílé pleti...

...nejenom, že se chrání proti sluníčku opalovacími krémy, deštníky nebo několika vrstvami oblečení, využívají také mnoho kosmetických přípravků, které se vyskytují na trhu. Úplně běžně tedy v supermarketech narazíte na bělící krémy, make-upy, ale také shower gely nebo gely na intimní hygienu (whaaat).

Image credit: Judy Jasmine Pinterest

Předsvatební focení (prewedding)

To je velká věc. U nás si na pár společných fotografií odběhnete během svatebního dne, na Taiwanu vznikají tyhle katalogové ještě před svatbou, abyste se s nimi už na svatbě mohli pochlubit. Je tedy běžné absolvovat náročné předsvatební focení, během kterého se nafotí několik stovek fotek. Během celého procesu nevěsta vystřídá hned několik šatů – nejtradičnější jsou červené (vychází z taiwanské tradice, přináší štěstí) a bílé (odráží západní pojetí svateb). Několik ukázek od Gabči z blogu: 

predsvatebni-foceni-prewedding-taiwan-gabriela-sun-formosan-stories-taiwan-svatba-na-taiwanu (2)
predsvatebni-foceni-prewedding-taiwan-gabriela-sun-formosan-stories-taiwan-svatba-na-taiwanu (4)
predsvatebni-foceni-prewedding-taiwan-gabriela-sun-formosan-stories-taiwan-svatba-na-taiwanu (2)
predsvatebni-foceni-prewedding-taiwan-gabriela-sun-formosan-stories-taiwan-svatba-na-taiwanu (4)
predsvatebni-foceni-prewedding-taiwan-gabriela-sun-formosan-stories-taiwan-svatba-na-taiwanu (2)
predsvatebni-foceni-prewedding-taiwan-gabriela-sun-formosan-stories-taiwan-svatba-na-taiwanu (4)

200 hostů? Takový základ

Spíš taková svatba lehce podprůměrných rozměrů. Určitě narazíte i na veselky, kde bude 400, 500 lidí. Šťastné manželství zaručeno – pokud vám po takové svatbě vůbec zbydou nějaké finance na rozvod, sakra si rozmyslíte, jestli to, že po sobě házíte talíře, je přeci jen dostatečný důvod. 

Nezapomeňte přibalit rýžové síto

Zdraví (a hlavně plodnost) nevěsty se nebere na lehkou váhu. Během přesunu z auta na místo svatby musí někdo nad nevěstou přidržovat buď deštník (pokud je těhotná) anebo rýžové síto. Tím ji pomyslně ochraňuje od zlých sil zvrchu, které by ji mohly ohrozit.

Na fotce Silvia přidržuje nad hlavou rýžové síto nevěstě na taiwansko-japonské svatbě.

Harmonogram? Ano, ale na minutu přesně!

Pokud máte už svatbu za sebou, asi si pamatujete na všechny ty trable s harmonogramem. Jak všechny aktivity naplánovat, aby nikde nebyla fucha a zároveň se všechno stíhalo? Přišlo vám to stresující? Tak to jste se nebrali na Taiwanu. Harmonogram tu je často naplánovaný na minuty. Přesun nevěsty do auta, cesta na obřad, čas převléci se do druhých šatů. S takovým tím mým „společné focení necháme otevřené a ztratíme se, až se hosti budou bavit“ bych tady asi neuspěla. 🙂

Vystrčit ptáče z hnízda? To platí jen pro nevěstu

Po svatbě se podle tradice nevěsta stěhuje do domu svého manžela (a tedy i do domu jeho rodičů). Taiwanská společnosti je velmi silně vázána na rodinu a proto jsou vícegenerační obydlí běžná. Ve svatební den si tedy budoucí manžel nevěstu vyzvedává a stěhuje z domova jejích rodičů.

Duhová svatba? Na Taiwanu povoleno...

Pokud je vaše polovička stejného pohlaví, na Taiwanu byste svou lásku mohli legálně zpečetit, Taiwan totiž od května 2019 povoluje sňatek osob stejného pohlaví a celá společnost je zároveň k lesbičkám a gayům velmi  vstřícná.

Tak a to bylo takové malé okénko do světa taiwanských svateb.

A TOHLE... TO JE SILVIA...

silvia-liu-foto-martina-kovarova-taiwan-taichung-taiwanske-svatby-tradice-svatebni-fotograf

...ta, co nás zasvětila do všech těch svatebních tajů. Se Silvií a jejím manželem jsme také nafotili pár fotek a natočili s nimi video. Bude to tu brzy! 

Dočetli jste až sem? Dejte mi vědět, co vás nejvíc zaujalo. :)

CLOSE