MENU

Nevěsty a ženichové, množí se mi od Vás dotazy s tím, jak se vyvíjí situace se svatbami v Čechách v době, kdy nám epidemie koronaviru přináší každodenní omezení. Je mi jasné, že si děláte starosti, všichni jsme teď ale na stejné vlně a prožíváme to s vámi. Shrnula jsem pro vás ve zkratce to, co vás nejvíc zajímá.

Jarní termíny svateb

Vzhledem k vládnímu nařízení není v tuto chvíli možné pořádat žádné svatby, a to minimálně do poloviny dubna, kdy trvá nouzový stav. Svatby v jarním termínu se tedy doporučuje odložit na podzim. Viz přesouvání svateb.

Letní termíny svateb

Co s nimi?

Nejvíce svateb připadá zpravidla každý rok na červen a letos tomu (alespoň v mém případě) není jinak. Pokud máte svatbu v červnu, pořád zbývají minimálně 2 měsíce a nařízení vlády se mění ze dne na den, je to tedy otázka, na kterou vám nemohu dát jasnou odpověď. Každopádně, určitě je na místě zjistit si u svých dodavatelů náhradní termín a mít v rukávu "plán B", ke kterému můžete přistoupit, až bude situace jasná - pokud bude vše domluvené, klidně pak i týden před svatbou (v případě, že nemáte zahraniční hosty). Stejná situace pak u těch červencových termínů. Buďte připraveni na plán B, ale v tuhle chvíli sledujte situaci a nepanikařte. Viz přesouvání svateb.

Svatby na podzim

Máme se bát?

V tuhle chvíli se většina svateb z jarních termínů přesouvá právě na ty podzimní a předpokládá se, že tou dobou bude už situace ustálená. Svatby mohou v horším scénáři proběhnout za určitých omezených podmínek (s rouškami) apod., ale v tuhle chvíli věřím, že všechny svatby na podzim na 95% proběhnou. Pokud chcete mít klid v duši, stejný postup jako u letních svateb, zjistěte si možný náhradní termín u svých dodavetelů a zkuste mít "plán B", viz. přesouvání svateb.

Netrvejte na sobotních termínech!

...a ani těch pátečních. Ty jsou i za normálních okolností velmi vytížené, natož tak teď. Lépe na tom budou víkendy v říjnu nebo v listopadu, ale zvažte také možnost svatby v neděli nebo o všední den. Třeba takový čtvrtek je perfektní záminkou pro prodloužený víkend. V téhle vyjímečné situaci to svatebčané určitě pochopí a rádi si vezmou dovolenou. Holky z Wedding Factory navíc radí, že po svatbě je fajn mít pár dnů na vstřebání všech emocí, protože co si budeme povídat, ten den opravdu hodně rychle uteče!

Zvažte podzimní/zimní svatbu

Taková svatba v říjnu, v listopadu nebo i v zimě na sněhu má také své výhody. Když si to rychle shrneme, v létě máte na jednu stranu jistotu stabilnějšího počasí a díky teplotám můžete také více spoléhat na to, že svatba proběhne venku. Na druhou stranu, velká vedra jsou otravná, zejména špatně je pak snáší babičky a dědečkové a mnohdy tak na svatbě nevydrží ani tak dlouho, jak by rádi. Ostré sluníčko není ani výhodou při focení, na podzim a v zimě jsou zpravidla světelné podmínky na focení mnohem lepší, nemluvě o tom, jak je fotogenický sníh nebo podzimní barvy. :) Mimo léto bude určitě také snazší najít u dodavatelů dostupný termín a možná se vám poštěstí chytnout i nějakou tu sobotu. Myslete jen na to mít alternativu celého svatebního dne uvnitř, pokud by se počasí opravdu rozhodlo nehrát vám do karet.

Pokuste se najít termín ještě tento rok

Odložení svateb až na další rok berte až jako poslední variantu. Je možné, že se k této situaci budou muset uchýlit především ty páry, které mají hosty ze zahraničí. Zjistěte si každopádně u svých dodavatelů, jak se to bude mít se zaplacenými zálohami, počítejte bohužel ale i s variantou, že ne všichni budou ochotni celý rok počkat a záloha by vám tak mohla propadnout. Vše je samozřejmě na domluvě a všichni jsme na stejné lodi. Věřím, že se vám budou snažit vyjít vstříc, jak nejvíc to půjde. :)

Tip pro svatby s hosty ze zahraničí: Třeba nebude nutné svatbu hned rušit. Zvažte možnost živého vysílání obřadu pro ty, kteří se svatby zúčastnit nemohou! :) Někteří kameramani vám to mohou nabídnout, zeptejte se toho svého.

Trocha inspirace ze zimní svatby v Praze...

4.1.2019

Většina informací v tomto článku je čerpána od holek z Wedding Factory TADY, pro podrobnější rady a tipy mrkněte k nim na blog. Jako svatební koordinátorky mají v tomhle ohledu nejpřesnější a nejvíce aktuální info. Díky holky! 🙂

CLOSE